VIRTUAL GPU TECHNOLOGY

Nvidia-vGPU-baner

تکنولوژی پردازش کارت گرافیکی مجازی

فناوری واحد پردازش گرافیکی مجازی یا همان vGPU از توان کارت های گرافیکی و محصولات نرم افزاری مجازی سازی همچون VDI برای تسریع در هر گردش کاری گرافیکی در زیرساخت های دسکتاپ مجازی استفاده می کند.

این فناوری به ماشین های مجازی امکان می دهد تا با استفاده از توان پردازشی کارت های گرافیک، عملکردی کارآمدتر در زمینه اجرای نرم افزارها و پروژه های گرافیکی برخوردار شوند.

پردازش گرافیکی مجازی

تکنولوژی واحد پردازش گرافیکی مجازی چگونه کار می کند ؟

در یک محیط VDI که از vGPU پشتیبانی می کند ، درایور کارت گرافیک در لایه مجازی سازی به همراه Hypervisor نصب می شود.

 سپس بسته به نوع کارت گرافیکی که نصب می کنید، ماشین های مجازی شما قادر خواهند بود از هسته های پردازشی گرافیکی در قالب پروفایل های متنوع استفاده کنند و به این روش از قدرت پردازش گرافیکی بالایی بهره مند شوند.

همچنین به کمک این تکنولوژی این امکان وجود دارد که منابع پردازشی یک کارت گرافیک به صورت اشتراکی برای تعدادی از ماشین های مجازی به کار رود.

از آنجا که کارهایی که به طور معمول توسط CPU انجام شده است به GPU بارگیری می شود، هم توان پردازشی CPU آزاد می گردد و هم کاربر تجربه بسیار بهتری در رابطه با استفاده از نرم افزارهای گرافیکی خواهد داشت.

مزایا و قابلیت ها :

مدیریت متمرکز منابع پردازش گرافیکی

از طریق امکانات نرم افزاری که Hypervisor ها برای تکنولوژی vGPU فراهم می کند، این امکان ایجاد شده است که راهبر سیستم به راحتی بتواند منابع پردازش گرافیکی را به ماشین های مجازی مختلف اختصاص داده و همچنین در هر لحظه میزان استفاده از آن ها را پایش کند.

صرفه جویی در هزینه های تامین سخت افزار

با پیاده سازی این تکنولوژی، دیگر نیازی به تامین سخت افزار جداگانه برای هر کاربر نیست، بلکه کاربران می توانند بوسیله یک Zero Client بسیار ارزان قیمت به دسکتاپ مجازی خود متصل شده و عملیات گرافیکی خود را با قدرت پردازشی بالایی که تکنولوژی vGPU به ارمغان می آورد، انجام دهند.

امکان دسترسی به دسکتاپ مجازی از طریق دستگاه های مختلف

در این نوع پیاده سازی، کاربران اعم از Zero Client ها ، PC ها، تبلت ها و گوشی های تلفن همراه به راحتی از طریق وب و یا بوسیله Agent مربوطه می توانند به ماشین های مجازی خود دسترسی داشته و از انواع منابع پردازشی از جمله کارت گرافیک استفاده کنند.

قابلیت مقیاس پذیری از طریق افزایش کارت های گرافیک و یا سرورها

تکنولوژی vGPU این قابلیت را دارد که بوسیله افزایش کارت های گرافیک . یا افزایش سرور ها ، توان پردازش گرافیکی بیشتری را برای مجموعه کاری شما فراهم کند، در این مدل شما با حفظ زیرساخت فعلی می توانید از این قابلیت بهره مند شوید.

 کاهش بار کاری CPU

با اضافه شدن کارت گرافیک به یک سرور و امکان اشتراک گذاری آن برای ماشین های مجازی، بسیاری از پردازش های گرافیکی از این پس توسط هسته های کارت گرافیک انجام می شوند که این امر منجر به کاهش بار کاری CPU  می گردد و می توان از این توان صرفه جویی شده برای دیگر ماشین های مجازی بهره گرفت.