/ اردیبهشت ۲۷, ۱۳۹۹ / بدون دیدگاه / در اخبار و مقالات

کارتهای هوشمند

کارت هوشمند عموماً کارتی پلاستیکی است که دارای تراشۀ کامپیوتری به صورت حافظه یا پردازشگر است که اطلاعات را ذخیره و ارسال می کند . این داده ها معمولاً مربوط به مقادیر ، اطلاعات یا هر دوی آنها هستند و در تراشه ی داخل کارت ذخیره و پردازش می شوند . کارت خوان اطلاعات روی کارت را می خواند یا روی آن می نویسد .

مزایای کارتهای هوشمند

این کارتها راحتی وامنیت هر تراکنشی را بالا می برند و ذخیره سازی هویت حساب و شخص را بدون امکان خطر فراهم می کنند . ثابت شده است که این کارتها قابل اعتمادتر از کارتهای دیگر ماشین خوان مانند نوار مغناطیسی و بارکد هستند.  عمر کارت و کارت خوان آنها نیز بیشتر است که سبب هزینه های کمتر در نگهداری سیستم می شود . این کارتها در مقابل خطرات امنیتی از نگهداری بی دقت کلمات رمز کاربران تا هک سیستم مقاوم هستند .

ساختار کارت

بسیاری از کارتهای دارای تراشه از لایه هایی از مواد مختلف ساخته می شوند که وقتی باهم به صورت مناسبی ترکیب شوند به کارت طول عمر و عملکرد مشخصی می دهند. معمولاً کارتها از پی وی سی ،  پلی استر و پلی کربنات ساخته می شوند . لایه های کارت ابتدا چاپ می شوند و سپس با فشار زیاد لمینت می شوند . مرحله بعدی ایجاد برشهای لازم برای تراشه در کارت است . سپس تراشه ای در کارت قرار داده می شود و داده به آن اضافه می گردد . کلاً ممکن است ۳۰ مرحله در ساخت کارت وجودداشته باشد . کل اجزا شامل نرم افزار و پلاستیک ها ممکن است تا ۱۲ مورد باشد.

ساختار کارت های هوشمند

اندازه های کارت هوشمند

اندازۀ این کارتها اغلب CR80 یعنی ۸۵٫۶mm x 54mm است . کارتهای بانکی وشناسایی با مشخصات استاندارد ISO 7810  سنجیده می شوند . برش بیشتر تراشه های کارتها  SIM است .

انواع کارتهای هوشمند

کارتهای هوشمند بر  اساس دو فاکتور تعریف می شوند :

  • چگونگی نوشتن وخواندن داده ها روی کارت
  • نوع تراشه قرار داشته شده در کارت و قابلیتهای آن

کارتهای با تراشه تماسی

این کارتها معمولترین نوع کارتهای هوشمند هستند. اتصالات الکتریکی که در بیرون کارت هستند وقتی که کارت درون کارت خوان قرار می گیرد به آن وصل می شوند. این اتصالات برای قرار گرفتن تراشه در کارت خم می شوند.

کارتهای با تراشه تماسی

کارتهای بدون تماس

کارت هوشمند بدون تماس کارتی است که تراشه تعبیه شده در آن از طریق امواج رادیویی با دستگاه کارت خوان ارتباط بر قرار می کند.

یک گروه از این کارتها مجاورتی(Proximity)  نامیده می شوند تفاوت این کارتها با سایر کارتهای هوشمند بدون تماس در این است که محدوده اثر آنها بیشتر است یعنی کارت خوان اطلاعات آنها را در فاصله کمتر از ۵۰ سانتی متری بدون اتصال و فقط با نزدیک کردن کارت می تواند بخواند . در مواردی که تراکنش ها بایستی سریع انجام شوند مثل سیستم های حمل و نقل از این کارتها استفاده می شود حتی لازم نیست که کارت از کیف پول خارج شود.

استاندارد دیگر برای کارتهای هوشمند بدون تماس ISO/IEC 15693  است . نوعی از این کارتها با فرکانس ۱۲۵KHz  داده ها را ارسال و دریافت می کند . عموما ً کارت خوان با حس کردن کارت صدای بیب را تولید می کند .حجم حافظه این کارتها کم است و پردازش ندارد . خود این کارتها نیز دو نوع هستند کارتهای پسیو و اکتیو. در نوع پسیو کارت انرژی لازم را از امواج دریافت شده از کارت خوان می گیرد . اما در نوع  اکتیو کارت دارای باتری لیتیومی می باشد . شکل این کارتها ممکن است به صورت کارت یا به صورت محفظه صدفی (قابل باز شدن) باشد.

نوع دیگر کارتهای بدون تماس  با استاندارد ISO/IEC 14443 و فرکانس ۱۳٫۵۶MHz کار می کنند. دارای حافظه های بیشتر و پردازشگر می باشند. دو نوع این کارتها ، بدون تماس A (با تراشه های ساخت NXP Semiconductors ) و B (با سایر تراشه ها ) هستند که تا فاصله ۱۰ سانتی متری امکان ارتباط را بدون اتصال فیزیکی فراهم می سازند. با توجه به حافظه بزرگتر و داشتن پردازشگر دارای سطح امنیت بالاتری هستند و می توانند در کاربری های پرداخت های بانکی بدون PIN ( برای مبالغ تراکنش پایین ) ، کارتهای شناسایی و غیره استفاده شوند.

کارتهای ترکیبی

این کارتها از چندین تراشه (تماسی و بدون تماس) روی یک کارت  استفاده می کنند و به هر وسیله ای  به طور جداگانه وصل می شوند. می توانند دارای رمز نگاری نوار مغناطیسی نیز باشند. این کارتها برای کاربری های با سطح  امنیت بالا مثل تراکنشهای با مبالغ زیاد مناسب هستند.

انواع تراشه های بدون تماس  

شرکت NXP Semiconductors یکی از سازندگان تراشه های بدون تماس است که قابلیتهای متفاوتی دارند از جمله تراشه های آن MIFARE standard و MIFARE DESFIRE هستند.

چاپگرهای Magicard امکان چاپ روی کارتهای با انواع رمز نگاری را دارند. کارتهای تولید شده توسط شرکت با نام ULTRAsecure می باشند .

جدول زیر مقایسه این کارتها را نشان می دهد:

۱۲۵ KHz مجاورتی SMA مجاورتی MIFARE ClassicMIFARE DESFire EV1تراشه تماسی چند فناوری
سطح  امنیتی● ● ●● ●● ● ●● ● ● ●● ● ● ●
دسترسی فیزیکی
دسترسی منطقی
چند کاربری
رمز نگاریHexadecimalاختصاصیاختصاصیAES, 3DESAES, 3DES,…AES , 3DES ,…
تطابق با مجاورتی
حافظه کارت تا  ۴۰bits تا ۱KB۱KB تا  ۸KBتا  ۱GBتا  ۱GB

 

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *